Příběhy uprchlíků

Jan Dezort: Zpráva z cesty do Iráku – 1. část
Cílem cesty bylo shromáždit údaje o křesťanských uprchlících v oblasti Erbílu pro účely další pomoci konkrétním jednotlivcům a rodinám, a také pro žádosti o jejich přijetí Českou republikou. Ve velké většině jsou to lidé, jimž se již Nadační fond Generace 21 a náš spolupracovník Salman Hasan dlouhodobě věnují… (celý článek)

Jan Dezort: Zpráva z cesty do Iráku – 2. část
Následující autentické příběhy křesťanských uprchlíků a údaje o jejich rodinách pocházejí z formulářů, kterých Jan Dezort přivezl desítky. Tito lidé by se měli ocitnout na seznamu žadatelů o přesídlení do ČR. Pro zachování jejich bezpečnosti jsme vynechali některé citlivé informace a také pozměnili některá jména. (celý článek)

Stručná zpráva o situaci křesťanských uprchlíků v Iráku
(Napsal náš spolupracovník Salman Hasan)
24
V okolí Erbilu a Duhoku v severní části Kurdy ovládaného Iráku se nachází větší množství různě velkých uprchlických táborů. Jejich velikost se obvykle pohybuje mezi 40 až 150 rodinami (tj. 200 až 1000 lidí). V námi navštěvovaných táborech žije 99% křesťanů. Pocházejí z… (celý článek)

Přežil vlastní popravu
21
„Postavil jsem se. Všude kolem jsem viděl mrtvá těla,” řekl sedmnáctiletý Khidir. „Ale necítil jsem strach – musel jsem jednat rychle.” …  (celý článek)

Sestra Luma
20

„Stáli jsme před rozhodnutím: zemřít nebo odejít”, říká sestra Luma, jeptiška Dominikánského řádu, která v srpnu opustila své rodné město Qaraqosh… (celý článek)

Písmomalíř
22
Akram v létě utekl ze svého rodného města Tal Afar, když se IS přehnal severním Irákem. Kruté střety mezi bojovníky IS a iráckou armádou ho přivedly k rozhodnutí odvézt svoji rodinu do bezpečí… (celý článek)

Vzali ji dceru
23
Sára sedí ve společenském sále v Erbilu, kde se konávaly svatby. Stále si dokola brouká jméno svojí tříleté dcery: „Laila“. Svoji dceru neviděla od té doby, co ji ozbrojenci IS vyrvali z jejích rukou… (celý článek)